TOBB İzmir rakamlarını açıkladı… Kaç şirket açıldı, kapandı?

 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), nisan ayına ilişkin kurulan-kapanan şirke istatistiklerini açıkladı. İzmir’de şubat, mart ve nisan ayları arasında firmaların açılıp-kapanma değişkenliği dikkat çekti.

Buna göre Türkiye'de kapanan şirket sayısı nisanda bir önceki aya göre yüzde 10,2 artışla 1849 oldu. Mart ayında 1678 şirket kepenk kapattı.

İzmir’de son üç ayda kapanan ve açılan şirket sayıları dikkat çekti. Şubat ayında Şubat 775 şirket kurulurken 226 firma ise ticari hayatına son verdi.

Mart ayında 712 şirket hizmet vermeye başladı. 185 şirket ise kepenk kapattı.

Nisan ayında 150 firma hizmetine son verirken 432 ise açıldı.

İzmir’de en çok toptan ve perakende ticareti; motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarım sektöründe hareketlilik yaşandı.

Nisan ayında sadece bu sektörde 134 firma hizmete başladı. 52 firma ise kepenk kapattı.
[16:30, 24.05.2024] Feraye Şen: İzmir için kırmızı alarm: 36 bin bina acil yıkılmalı!
‘İzmir Kentsel Dönüşüm Zirvesi’nin ardından Yeni Asır’a konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dönüşüm Alanları 5. Daire Başkanı Aydemir, “165 bin riskli bina tespit ettik. 36 bini acil olarak dönüşüme girmeli” dedi
'İzmir Kentsel Dönüşüm Zirvesi' kentte büyük ses getirdi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Vedad Gürgen, Türkiye'nin en önemli konu başlıklarından biri olan kentsel dönüşümle ilgili çağrı yaptı.

İZMİR'E ÖZEL DAİRE BAŞKANLIĞI

Gürgen'in, "İzmir'de 30 belediyenin her birinin elini taşın altına koyması lazım. Ne yapacaksak hep beraber yapalım. Tehlike kapıda ama çözüm hepimizin elinde. Birlikte olursak biz bu işi başaracağız" sözlerinin önemine değinen vatandaşlar, Yeni Asır'a ulaşarak bu konuda ısrarcı yayınların devam ettirilmesini istedi.

Deniz Aydemir

Zirve sonrası Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Dönüşüm Alanları 5. Daire Başkanı Deniz Aydemir, etkinliğin faydalı geçtiğini belirterek, Bakanlığın İzmir'e ve İzmirlilere verdiği önemi anlattı. Bakanlığa bağlı tüm daire başkanlıklarının Ankara'da olduğunu dile getiren Aydemir, "Sadece 5. Daire Başkanlığı İzmir'de bulunuyor. Bu da İzmir'e ne kadar dikkat verildiğini ortaya koyuyor" dedi.

AFET RİSK HARİTASI HAZIR

Deniz Aydemir, yaptığı açıklamada "Kentsel dönüşüm ile ilgili yapılması gereken ve acil eylem planı içinde olan tüm detayların hızlıca yerinde çözümü için Bakanlığımız İzmir'e özel bir uygulama ile bir daire başkanlığı kurdu. Bu karar İzmir'e özel bir durum" diye konuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin geçtiğimiz aylarda İzmir için yaptığı açıklamayı hatırlatan Aydemir, "165 bin riskli ve zemin etüdü iyi olmayan bina tespit edildi. Bu binaların içinden de 180 bin daire ve işyerini kapsayan 36 bin binanın acil olarak yıkılması gerekiyor. Söz konusu 36 bin binanın vakit kaybetmeden kentsel dönüşüme girmesi şart" ifadelerini kullandı. İzmir Afet Risk Haritası'nın da hazırlandığını vurgulayan Aydemir, "Nerede, ne olabileceğini, heyelan riski olan bölgeleri, fayların hareketli olduğu bölgeleri, zeminin sıvılaştığı bölgeleri belirledik. Bu risk haritasında hepsi var. Bahsettiğimiz 36 bin bina haritada belirlenen alanlarda" dedi.

Halil İbrahim GÜLER/ GERÇEKİZMİR

 

0 Yorum

Yorum Gönder

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

300 X 250 Reklam Alanı